Druga v roce 2016

Většině lidem bude o kapele stačit pár základních informací, aby si utvořili představu o cestě, kterou kráčíme. Jen ti, kteří nás znají déle a mají nás v oblibě, si rádi připomenou další zákoutí a možná slepé uličky, ale i naše úspěchy a chvíle radosti. Prožili jste je s námi, a tak s námi můžete rok po roce vzpomínat.

Prehistorie:

S nápadem věnovat se zhudebňování pověstí přišel Lukáš "Vořech" Pokorný po koncertech Martiny Trchové a Jany Šouflové v roce 2003. Oslovilo jej cosi nehmatatelného, co obě dívky hudbou vyzařovaly k divákům. Právě tehdy pochopil, že hudba je způsob komunikace. Nezáleží tolik na metaforách textu, ale na postoji umělce chtít s divákem komunikovat.

Rok civilní služby na Toulcově dvoře, věnování se šamanismu a práce v prodejně se sci-fi a fantasy literaturou postupně pronikla do nových Lukášových písní. V té době rozšiřuje i svou sbírku kronik a sbírek pověstí, takže se v nových textech objevují motivy mytologické i historické, folklórní jednoduchost.

Roky 2007 a 2008:

Na počátku roku 2007 se folkový písničkový projekt autorské dvojice Vořech a Jéňa mění v první bezejmennou kapelu, která zkouší písně Drugy.

Sestava

 • Lukáš Pokorný - kytary, zpěv
 • Jan Procházka - kytary, zpěv
 • Jára Vybíhal - džembe
 • Alžběta Jedelská - baskytara, zpěv
 • Kačka Kolářová (roz. Kocfeldová) - flétny

Už v létě 2007 z kapely odchází Jan Procházka a Jára Vybíhal. Zbývající trio ještě rok zkouší, ale příliš nekoncertuje. Právě zde vznikly aranže písní: Ovčák a panenka, O věrné lásce, Přání tvých návratů... Na jaře 2008 se trio na dlouhá léta rozchází.

Rok 2009:

Pro jeden autorský koncert v knihovně Na Veselí Lukáš Pokorný dává dohromady staré přátele, s nimiž nacvičil staré i nové písně.

Na tomto koncertu hrálo trio:

 • Lukáš Pokorný - kytary, zpěv
 • Jan Procházka - kytary, akordeon, zpěv
 • Kačka Kolářová (roz. Kocfeldová) - flétny

V létě se pak rozbíhá hledání spoluhráčů pro vznik kapely s názvem Druga. Je definována základní myšlenka projektu: hrát a sdílet se hudbou navzájem s diváky. A stejně tak je definováno tématické zaměření na Slovany a pověsti. V písních se objevují i odkazy na současnost.

V září se pak na soustředění na Hrádku u Úštěka potkává kvartet:

 • Lukáš Pokorný - kytary, zpěv
 • Kačka Kolářová (roz. Kocfeldová) - flétny
 • Sťěpán Kříž - džembe
 • Aneta Ransdorfová - zpěv

Během podzimu však kapelu doslova ubije hnisavá angína, která zabrání nacvičení soutěžních písní na Notování, kterého se kapela už nezúčastní. Navíc pro školní povinnosti odchází Kačka Kolářová (roz. Kocfeldová) a flétnu přebírá Aneta Ransdorfová. Začíná rok trvající hledání akordeonisty.

Rok 2010:

Druga na Portě 2010Druga v březnu vystupuje na pražském předkole Porty. Stále se nedaří najít chybějící spoluhráče. Navíc v září kapelu opouští Štěpán Kříž. Duo Druga se nevzdává a zúčastní se i benefičního projektu Taverna druhým, Autorského večera v knihovně Na Veselí a natáčí i demosnímek Ovčák a panenka.

Rok 2011:

V zimě pořádá Druga benefiční koncert pro o.s. Wakitaka. Na jaře je Anetka zaneprázdněna přípravami na maturitu, a tak Lukáš vystupuje sám. Projekt díky natáčení písní na sampler Studna neobjevená 2 objevuje akordenistku Romanu Žváčkovou (roz. Sulčíková) a na podzim se do sestavy vrací Kačka Kolářová (roz. Kocfeldová) a Alžběta Jedelská. Nově získáváme do týmu baskytaristku Báru Jelínkovou. A Anetka Ransdorfová definitivně odchází.

Druga od té doby hrála ve složení:

 • Lukáš Pokorný - kytary, zpěv
 • Kačka Kolářová (roz. Kocfeldová) - flétny
 • Romana Žváčková (roz. Sulčíková) - akordeon, zpěv
 • Bára Jelínková - baskytara
 • Alžběta Jedelská - zpěv

Během podzimu se účastníme Notování, křtíme sampler Studna neobjevená 2 a odehrajeme s Vítkem Eliášem Vánoční koncert. Radio Proglas zařadilo píseň Ovčák a panenka do běžného vysílání.

Rok 2012:

Mohelnický dostavník 2012Na jaře jsme začali koncertovat na menších festiválcích a zkoušet druhou půli hodinového playlistu. Užili jsme si bez postupu předkolo Porty v Pardubicích a v Lošticích na předkole Moravského vrabce jsme od kamarádů a Lukášovy sestry získali Diváckou cenu - tedy vůbec první soutěžní ocenění. Server BalconyTV.com zveřejnil naše video písně O věrné lásce.

V květnu jsme zahráli na komorním křtu knihy "Rychle a bezbolestně" scénáristky a spisovatelky Markéty Dočekalové. V červnu jsme navázali atmosférickým hraním v Koněpruských jeskyních a společným koncertem s hudebním skladatelem Sašou Kirilovem.

V průběhu léta jsme odehráli koncert na Huťově ranči a po velmi hektickém dojezdu si zasoutěžili na Mohelnickém dostavníku. Nejdůležitějším bodem léta však bylo rozhodnutí natočit znovu a lépe některé z našich písní v aktuálních aranžích. Podzim se tedy nesl v duchu studiových prací a dalšího akustického koncertu v rámci Autorského večera v knihovně Na Veselí.

Rok 2013:

Romča podepisuje CD Tři písně.V lednu jsme v domácím studiu písničkáře Martina Čepelíka natočili zpěvy a v únoru Jakub Svatoš (kapela Blackout Incident) na nahrávce udělal výsledný mix a master. Booklet singlu nakonec nakreslil sám Lukáš a graficky usadila Karolína Bendová. Než jsme singl Tři písně veřejně představili na sérií březnových koncertů v Praze a v Brně s kapelou Ořešák a v německém Oberschaaru, neúspěšně jsme si zasoutěžili na pardubickém předkole Porty.

V té době se opět začíná měnit obsazení kapely. Křty jsme odehráli již bez Alžběty Jedelské a na podzim nás Kačka Kolářová (roz. Kocfeldová) provázela již jen jako stálý host. Novou posilou ve skupině se stal perkusista Martin Pokorný, za mikrofón se postavila charismatická Adéla Jelínková a od Vánoc převzala flétny mladičká Tereza Horká. Tím se z Drugy stala doslova rodinná záležitost.

Radikální řezy ve složení i výsledném zvuku kapely nás sice koncertně na půl roku zastavily, ale během slunného podzimu se nám podařilo rozšířit repertoár o několik nových písní, s písní Dobrý duch koňských hřív zvítězit v hitparádě Folkové stupně na Country rádiu a prosadit novou verzi Ovčáka a panenky do vysílání Rádia Proglas. V říjnu jsme získali 2. místo v soutěži mladých kapel Kashe 2013. Nejdůležitějším činem druhé poloviny roku však byl vznik prvního oficiálního klipu k písni Ovčák a panenka. Přípravy si vyžádaly celý rok. O loutky, scénu a kameru se postarala opět Karolína Bendová. Výsledný střih na hudbu ze singlu Tři písně vyrobil Tomáš "Fionor" Klein, profík ze střižny zahraničního zpravodajství na ČT-24.

Složení Drugy od podzimu 2013: 

 • Lukáš Pokorný - zpěv, kytary
 • Romča Žváčková (roz. Sulčíková) - akordeon, zpěv
 • Bára Jelínková - baskytara
 • Martin Pokorný - djembe, bonga
 • Adéla Jelínková - zpěv
 • Tereza Horká - flétny

Rok 2014:

Vernisáž Jany Šouflové.V první polovině roku se zaměřujeme hlavně na koncertování. Stává se z nás vernisážová kapela, která otvírá výstavy výtvarnicím Janě "Maffet" Šouflové a Káje "Saimě" Bendové. Opět jsme se vypravili do německého Oberschaaru, kde nás opět publikum výborně přijalo. Naše vystoupení na Notování bylo až příliš zmatečné, a tak 4. místo v základním kole považuji za milou cenu útěchy.

Ovčák a panenka dál zněli z Rádia Proglas a nově se objevili i v žebříčku Samsonových štaflí na Rádiu Samson, kde si nejvýše sáhl na 2. místo, a postoupil do běžného vysílání rádia.

A Adéla Jelínková na jaře nakonec opustila základní sestavu skupiny. Na sklonku léta po dlouhých třech letech působení v Druze odešla i její sestra Bára. Přesto jsme na podzimní koncerty v soutěži Kashe 2014 a Café v podpalubí (s hostujícím Janem Eretem) začali připravovat nové písně, další videoklipy a především nám došlo, že Druga dospěla k pátým narozeninám...

Složení Drugy od léta 2014:

 • Lukáš Pokorný - zpěv, kytary
 • Romča Žváčková (roz. Sulčíková) - akordeon, zpěv
 • Martin Pokorný - djembe, bonga
 • Tereza Horká - flétny

Rok 2015:

Druga na KlamovcePrvní pololetí znamenalo pro kapelu období různých nemocí, a tak jsme se částečně stáhli z veřejného života a koncertů ubylo. Zahráli jsme si v Plzni na předkole Porty, nebo jsme společně s písničkářem Martinem Čepelíkem odehráli Výroční koncert na oslavu 5 let existence skupiny. Do repertoáru jsme přidali píseň Víla s textem Karolíny Bendové. Tato píseň je zatím prvním autorským střípkem, který nepochází výhradně z dílny kapelníka Lukáše Pokorného. Na melodii písně se totiž aktivně podílela i naše akordeonistka Romana Žváčková (roz. Sulčíková). K oslavám letního slunovratu jsme pak zařadili do repertoáru hned dvě nové písně (Letní tance a Slunovrat). V domácím studiu Martina Čepelíka začala vznikat nová demonahrávka Drugy, která se více zaměřuje na "pohanské" písně. Zůstali jsme věrní i literatuře. V uznávané literární kavárně Fra recitoval Lukáš naše texty a v čajovně Rybanaruby jsme hudebně doprovodili křest básnické sbírky Jarmily Čermákové. Na podzim jsme odehráli soukromé vystoupení na svatbě našich velkých fanoušků... Kláry a Vojty Matějkových a Jan Eret vydal živou nahrávku písně Pogreb na sampletu mapujícím jarní plzeňské předkolo Porty. Konec roku ale korunoval Martinův odchod ze skupiny a rozhodnutí, že najdeme basáka, aby Druga byla kompletní.

Rok 2016:

Do tohoto roku jsme vstupovali s velkými nadějemi a očekáváními. První úkol nebyl zrovna lehký. V základní sestavě nám chyběli muzikanti. Jen na postu baskytaristy se vystřídalo 6 hudebníků, než u nás nastálo zakotvil čelákovický rodák a Lukášův spolužák Kamil Vašica. Za perkuse se nakonec postavil další nepražák - Jan "Bonaventura" Kustra, který nám byl doporučen fanouškem a kapelníkem country-folkové kapely Bankrot, kde do té doby Jenda hrál.

Složení Drugy od jara 2016:

 • Lukáš Pokorný - zpěv, kytary
 • Romča Žváčková (roz. Sulčíková) - akordeon, zpěv
 • Tereza Horká - flétny, zpěv
 • Kamil Vašica - baskytara
 • Jan "Bonaventura" Kustra - congas

Druhý úkol nebyl o nic jednodušší. U Martina Čepelíka ležela natočená nahrávka, kterou bylo třeba smíchat a vydat. Zadařilo a druhý maxisingl Pramenům a vílám vyšel 19. 5. 2016. Čirou vodou sbíranou ze studánky pod Hrádkem u Úštěka a básní o víle "křtila" CD naše dlouholetá přítelkyně Jarmila Čermáková. Náš jarní rozjezd lze ještě doplnit o koncerty na Česko-saském večeru v německém Oberschaaru, nebo zimním festivalu Žižkovská noc 2016. Vrátili jsme se i na ulici, když jsme zahráli na buskerském festivalu Praha žije hudbou.

V létě nabraly události směr, který obvykle divák nevnímá tak dynamicky jako kapela. Nejprve nám onemocněla Terezka, takže jsme celý podzim koncertovali se záskoky. Na pódiu se tak vystřídalo několik hostů: Aneta Ransdorfová (zpěv, flétny), Dominika Kukačková (flétny) a Lucka "Luned" Kloboučková (zpěv). Pomyslným vrcholem pak byl koncert na Eroticonu v divadle Kámen, který nám krásně nazvučil Martin Čepelík. Vořech poskytl několik rozhovorů a písničky z našeho CD hrálo Rádio Proglas a Country rádio. Poslední významnou událost přinesla Romča, která si v létě vzala scénáristu a spisovatele Jardu Žváčka. Na jejich svatbě jsme měli možnost odehrát krásný koncert, který se konal již ve chvíli, kdy byla Romča ve štastném očekávání. Rok 2016 byl tedy rokem, kdy jsme v základní sestavě odehráli možná jeden, či dva koncerty.

Rok 2017:

Romča si šťastně užívala své mateřství. Pro kapelu to však znamenalo stěhování z libeňského bytu na Vinohrady k Terce. A také nám za Romču musela zaskočit Markéta Ostrá. Jen čirou náhodou jsme tak oslovili starší Dominičinu sestru. I proto jsme v hospodě Midgard během Bardského večeru zahráli v triu Lukáš, Dominika a Markéta. Během jara a zimy jsme s Markétou zaranžovali dvě nové písně: Kořeny a Sláva Jarovít. Zahráli jsme si v Čelákovicích, na Horním Hradě v Krušných horách, na buskerském festivalu Praha žije hudbou nebo na Třeboňském rynku. A vydali jsme vzpomínkový videoklip k písni Přání tvých návratů. Druga se však s létem začala opět měnit. Odešla Terka s Jendou a v srpnu se z nedávných hostů stali stálí členové. A znovu jsme se museli stěhovat... v novém složení nás vítalo holešovické doupě neřesti... třetí patro klubu Cross, kde jsme našli svou zkušebnu.

Nové složení kapely jsme představili už na podzimní folkové soutěži Notování a v prosinci na koncertu v klubu Válec.

Složení Drugy od léta 2017:

 • Lucie "Luned" Kloboučková - zpěv, drobné perkuse
 • Romča Žváčková (roz. Sulčíková) - akordeon, zpěv
 • Dominika Kukačková - flétny, zvonkohra
 • Lukáš "Vořech" Pokorný - zpěv, kytary
 • Kamil Vašica - baskytara
 • Jakub Dvořák - perkuse, cajon, djembe

Rok 2018:

V nové sestavě jsme přearanžovali skoro celý repertoár. Luned dostala více prostoru pro zpěv, rozšířili jsme, nebo úplně předělali flétnová sóla a s Jakubem se změnila rytmika většiny písní. Během zimní koncertní pauzy jsme vydali videoživáč k písni Pogreb natočený v archeoparku v Liboci. Během  koncertně bohatého jara jsme si zahráli v pražském klubu Freemasonic s Poetickým hudebním společenstvem, opět na Česko-saském večeru v papírnách Mynett ve Steinbachu, nebo na zaklínačském conu Blavicon v Táboře. Tím jsme se začali objevovat ve společnosti dalších českých i zahraničních kapel a písničkářů, kteří se věnují pověstem, mýtům a pohanství. Na pohanské konferenci BMWC jsme předskakovali irskému písničkáři Damph the Bardovi, v Praze ve Vagonu jsme se potkali s ambietní pohanskou kapelou Nemuer.

Na podzim jsme rozjeli novou komorní koncertní show nazvanou Pohanský večírek. Název vymyslel David Maroš z kapely Ořešák s Ivanem Šalém z kapely Javortýn, kteří se objevili na prvním z večírků konaném v centru Brna. Akce měla úžasný ohlas i svůj cestovní dovětek. Koncertovali jsme až za Zlínem na festivalu meče a ohně Fajr, s Fendrem jsme si užili Pohanský večírek v Ústí nad Labem a rok jsme uzavřeli velmi osobním a zároveň intimním koncertem v pražské čajovně Kartograf, kde s námi zpívala opět Terezka Horká, neboť Luned se s námi na podzim rozloučila. Podzim, tentokrát temný a studený, k nám byl v mnohém také přívětivý. Ve studiu Aluna jsme roztočili první čtveřici písní na desku chystanou k našim 10. narozeninám a začali jsme se chystat na pro nás významný a jubilejní rok 2019.

Rok 2019:

Složení Drugy od zimy 2019:

 • Michaela Fidrmucová - zpěv, drobné perkuse
 • Romča Žváčková (roz. Sulčíková) - akordeon, zpěv
 • Markéta Ostrá - akordeon (záskok za Romanu Žváčkovou)
 • Dominika Kukačková - zobcové flétny, příčná flétna a hammered dulcimer
 • Lukáš "Vořech" Pokorný - zpěv, kytary
 • Kamil Vašica - baskytara, didgeridoo
 • Jakub Dvořák - perkuse, cajon, djembe, kotel

Koncerty

eCD Kolo roku

CD Pramenům a vílám

Partneři

 

Logo ČPS
© 2019 Kapela Druga   |  Joomla Templates by   Joomzilla.com
Back to Top